czwartek, 9 sierpnia 2012

Plastyczna obróbka metali

Obróbka plastyczna jest metodą polegającą na wywieraniu nacisku na obrabiany metal, tak by przekraczał on granicę jego plastyczności. Celem jest trwała zmiana kształtu i wymiarów przedmiotu.

Proces ten może przybierać postać kształtowania na gorąco, półgorąco lub na zimno. Ta znana od pięciu tysiącleci technika obróbki metali jest obecnie jedną najpowszechniej stosowanych na świecie. Wykonywane tą technologią elementy są częścią większości sprzętów i urządzeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Drobne druciki i kable miedziane, duże szafy serwerowe zdecydowana większość części samochodu – wszystko to było uprzednio poddawane obróbce plastycznej.

Proces tego typu kształtowania metali ma wiele zalet. Wytwarzane wyroby są produkowane masowo, dzięki czemu ograniczone są koszty jednostkowe, a linia produkcyjna może być zautomatyzowana. Przerobiony materiał ma zauważalnie polepszone właściwości fizykalne i mechaniczne, np. gładkość, zachowana jest ciągłość włókien. Technologia ta pozwala też na nadawanie materiałom bardzo skomplikowanych kształtów, co nie jest wykonalne w innych metodach obróbki.

Wadą jest duży koszt maszyn wykorzystywanych w produkcji, np. młotów kujących czy matryc.