środa, 25 lipca 2012

Silniki elektryczne – budowa i działanie

Silniki elektryczne mają za zadanie przetwarzanie energii elektrycznej w mechaniczną. Są one wprawiane w ruch przez prąd, który w zależności od rodzaju, różnicuje odmiany silników. W związku z tym, możemy wyróżnić silniki elektryczne prądu stałego, prądu zmiennego oraz silniki uniwersalne.

Najprostsze silniki elektryczne zbudowane są z czterech podstawowych części. Są to szczotki, komutatory, magnesy i wirnik. Każda z tych części pełni inną funkcję. Szczotki dostarczają do silnika prąd. Komutatory zmieniają kierunek prądu w wirniku, a magnesy wytwarzają pole magnetyczne, które wprawiają w ruch wirnik, nazywany także ramką.

Silniki elektryczne działają w następujący sposób. Ramka obraca się dzięki uzwojeniu przewodzącemu, które znajduje się w polu magnetycznym. Komutatory przez szybką zmianę kierunku przepływu prądu przez wirnik prowadzą do dalszego obrotu (gdyby nie komutatory to ramka ciągle powracałaby do pozycji początkowej). Proces ten trwa na okrągło, dzięki czemu silnik działa nieprzerwanie.